Vasarā parūpējies par drošību uz ceļa

Skolēnu brīvlaiks ir sagaidīts! Tas nozīmē, ka dienas vairs nebūs jāpavada skolas solā, un atliks daudz brīvu brīžu, lai dotos jautros un aizraujošos vasaras piedzīvojumos. Tiesa gan, ir jārēķinās, ka vecāki vai skolotāji vienmēr nebūs blakus un par savu drošību mazajam būs jārūpējas pašam, tāpēc par sliktu nenāks atgādināt ceļu satiksmes noteikumus.

Gājējiem un tiem, kas pārvietojas ar skrituļdēli, skrejriteni vai skrituļslidām, ir jāpārvietojas pa ietvi, gājēju ceļu vai gājēju un velosipēdu ceļu. Ja tāda nav, tad jāiet tikai un vienīgi pa nomali, taču tad jāatceras, ka jāiet pretēji automašīnu braukšanas virzienam. Tas ir drošāk, jo gājējs redz pretīmbraucošos auto. Tiesa, šim noteikumam ir arī izņēmumi. Proti, pārvietojoties invalīdu ratiņos, kā arī stumjot velosipēdu vai mopēdu pa ceļa nomali, tas jādara auto braukšanas virzienā. Ceļa braucamā daļa ir domāta tikai un vienīgi mehānisko transportlīdzekļu kustībai, tāpēc bērniem ir jāatgādina, ka uz brauktuves atrasties nedrīkst nekādā gadījumā. Ja ir nepieciešams ielu šķērsot, tad to labāk darīt tikai vietās, kur tas atļauts – jāatrod gājēju pāreja. Ja pie gājēju pārejas nav luksofora, mesties pāri pa galvu, pa kaklu nedrīkst. Atgādinam, ka jāpaskatās uz abām pusēm, pāri iet atļauts tikai tad, ja netuvojas neviena automašīna.

Bieži vien bērni domā, ka pagalmā var justies droši, jo automašīnu satiksme nav intensīva, taču arī šeit jāuzmanās! Ir vērtīgi atgādināt mazajiem, ka rotaļāties mašīnu tuvumā nav ieteicams – arī tad, ja tās ir nekustīgas.

Savi noteikumi jāievēro arī mazajiem velobraucējiem. Pirmais drošības garants ir velosipēda ekipējums. No sākuma ir jāpārliecinās, vai strādā bremzes. Tāpat divritenim ir jābūt aprīkotam ar gaismas atstarotājiem abu riteņu abās pusēs, priekšpusē ir nepieciešams balts atstarotājs un baltas gaismas lukturs, bet aizmugurē – sarkans atstarotājs un sarkanas gaismas lukturis. Ir jābrauc pa attiecīgā virziena velojoslu vai velosipēdam paredzētu ceļu iespējami tuvāk labajai malai. Ja nu velojoslas tomēr nav un nākas pārvietoties pa brauktuvi, tad jābrauc pa ceļa nomali auto braukšanas virzienā. Ja bērns ir jaunāks par 12 gadiem, galvā obligāti jābūt ķiverei, un, pārvietojoties pa brauktuvi, nepieciešams pavadonis! Atgādinam, ka diennakts tumšajā laikā jāvelk atstarojoša veste, jo tā autovadītājs mazo braucēju saskatīs labāk.

Lai uzzinātu vairāk par satiksmes drošību, kopā ar savu mazo izpēti mājaslapu http://berniem.csdd.lv/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *