Padomi bērnu drošībai gada tumšākajā periodā

Nav noslēpums, ka mūsu platuma grādos rudens un ziemas periodā dienasgaismu varam baudīt vien pāris stundas, turpretī vakari sāk krēslot jau pēc pusdienlaika. Tas nozīmē, ka arī bērniem bieži nākas mērot ceļu uz skolu vai ārpusskolas aktivitātēm vēl tumsā, pakļaujot sevi vairākām riska situācijām uz ceļa un ielās. Aicinām ar atvasēm pārrunāt šos pāris drošības likumus, lai ikdienas gaitas arī gada visdrēgnākajā periodā neraisītu raizes ne vecākos, ne bērnos!

Dzirdēt un būt vērīgam

Ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem piemīt niķis pārvietoties dziesmu pavadībā, klausoties mūziku austiņās. Ņemot vērā, ka tas mazina mūsu apziņu un spēju koncentrēties uz apkārt-esošo vidi, aicinām piekodināt bērnus nepārvietoties, klausoties mūziku, skatoties video, spēlējot spēles vai darot citas lietas, kas iespējami novērš mazo gājēju uzmanību.

Būt pamanāmam

Atstarotāji – sen zināma lieta, ne tā?! Tomēr, sākoties ziemas periodam, ir būtiski vēlreiz pārliecināties, vai bērnam tik tiešām pie apģērba vai skolas somas ir piestiprināts kāds gaismu atstarojošs elements. Tāpat aicini mazo izvēlēties izgaismotāko maršrutu uz skolu vai citu galamērķi – pat ja ceļš turp aizņems ilgāku laiku, tas noteikti būs drošākais.

Zināmi maršruti

Lai mazais varētu mērķtiecīgi doties ikdienas gaitās, būtu vēlams, lai visi plānotie maršruti tiktu ar vecākiem pārrunāti. Tas ļaus bērnam ceļā ne tikai vieglāk orientēties, bet arī mazinās iespēju nokļūt iepriekš neizpētītās vietās, šķērsielās vai pagalmos. Tiklīdz visdrošākie maršruti atrasti un izmēģināti, aicini bērnu pie tiem arī pieturēties.

Kopā drošāk

Var gadīties, ka līdzīgu maršrutu, kādu veic Tavs mazais, ieplānojis vēl kāds viņa draugs, klasesbiedrs vai citi vienaudži. Ja šāda iespēja pastāv, aicini bērnu nekautrēties un veikt mājupceļu kopīgi ar kādu no draugiem, ar kuriem bērns pats labprāt pavada laiku un kuriem uzticas. Ja šādas opcijas tomēr nav, atgādini atvasei par iespēju mājupceļa laikā piezvanīt vecākiem vai draugiem, radot iespaidu, ka bērns uz ielas nemaz nav tik viens. Tas arī sniegs priekšstatu par to, cik tālu mazais atrodas un cikos plānots nokļūt mājās.

Nebaidīties

Ņemot vērā visas iespējamās riska situācijas, galvenais bērnam atgādināt, ka šie visi ir vērtīgi padomi, taču aiz loga esošā tumsa nenozīmē nebeidzamu paranoju par to, kas sliktākajā gadījumā varētu notikt… Iemāci bērnam staigāt paceltu galvu, taisnu muguru un justies pašpārliecinātam – tas gan apkārtējos, gan bērnā radīs pārliecību, ka viss tiek kontrolēts!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *