Kā pasargāt bērnus no saules?

Protams, siltais laiks, kas valda ārā, mūs tikai priecē. Tā vien gribas doties ārā un ķert siltos saules starus, kamēr tie vēl nav paslēpušies aiz mākoņiem. Taču jāatceras, ka paši mazākie pret saulīti tik izturīgi vēl nav, un vienkāršs ģimenes pikniks dārzā var izvērsties par nepatīkamu pārdzīvojumu, tāpēc izlasi un iegaumē, kā pasargāt savu mazo ķiparu no apdegumiem!

Ja Tavs mazais vēl nav sasniedzis pat gada vecumu, atceries, ka viņam labāk būs atrasties tikai ēnā. Tas ir svarīgi, jo bērniem līdz 1 gada vecumam termoregulācijas centrs tikai attīstās, tāpēc mazulis nespēj savu iekšējo temperatūru noregulēt un ir ļoti jutīgs pret apkārtējās vides temperatūras izmaiņām. Tāpat neļauj savam bērnam saulē gulēt, un, ja mazulis vēlas rotaļāties ar draugiem, pārliecinies, ka tas notiek tikai ēnā! Visintensīvākā saule ir laikā no 10.00 līdz 16.00, tāpēc šo laiku labāk pavadīt iekštelpās. Pārliecinies, lai bērns nekad nepaliek viens automašīnā – tā uzkarst ļoti strauji, un pārāk ilga atrašanās karstā auto mazulim var būt letāla.

Pirmoreiz vedot savu bērnu sauļoties, tas jādara pakāpeniski – ne ilgāk par 7 minūtēm vienlaikus. Pārliecinies arī pret kārtīgu pretapdegumu krēmu un saulesbrillēm! Uz briļļu rēķina ietaupīt nevajadzētu, noteikti ir jāpārliecinās, vai tās par 100 procentiem pasargās mazās actiņas no kaitīgā UV starojuma. Savukārt pretapdegumu līdzekļa SPF koeficientam ir jābūt vismaz 25-35. Lai bērns būtu īpaši pasargāts, līdzeklis ir jāuzklāj aptuveni 30 minūtes pirms došanās ārā, un jāatjauno ik pēc pāris stundām.

Savukārt lai izvairītos no saulesdūriena, galvā jāliek cepurīte vai lakatiņš. Vēl ieteicams izvairīties no fiziskām aktivitātēm un atrašanās tiešos saules staros. Uzmanieties arī no sintētisku materiālu lietošanas, tie nelaiž cauri gaisu. Karstās dienās obligāti jādzer daudz ūdens!

Ja nu tomēr gadās, ka bērns ir pārkarsis, jārīkojas uzmanīgi. Speciālisti iesaka cietušo novietot guļus ar paceltu galvgali vēsā un labi vēdinātā telpā, tāpat mazais jāatbrīvo no apģērba. Palēnām, nelieliem malkiem bērnam jādod dzert vēss ūdens, turklāt par sliktu nenāks litram ūdens pievienot puskaroti sāls. Cietušā galvu, kaklu un paduses jādzesē ar mitrām kompresēm – tā ātrāk tiks atgūta normāla ķermeņa temperatūra. Par sliktu nenāks arī pakāpeniska apšļakstīšana ar vēsu ūdeni, bet noteikti bērnu nemērkt aukstā ūdenī – tas var izraisīt smadzeņu bojājumus vai pat nāvi! Ja ir aizdomas, ka uzreiz saķerts karstuma dūriens, nekavējoties jāsazinās ar neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot uz ārkārtas telefona numuru 113.

Baudot siltos laikapstākļus, neaizmirstiet parūpēties par savu vistuvāko drošību!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *